Vakardienas pasts atnesa ziņu, ko varētu uzskatīt par mazu sensāciju. Latvijā gredzenots jaunais putns (tēviņš) ar gredzenu 0FFU 8.oktobrī ir redzēts un nofotografēts Šveicē.
Ņemot vērā to, ka gadījums ir vairākkārt neparasts, tā vien gribas dot putnam vārdu, lai nebūtu jālieto “sērijas numurs”, bet pagaidām tomēr paliksim tikai pie gredzena numura. Tātad, vispirms šis ir pirmais gadījums, kad viens un tas pats jaunais putns jau pirmā ceļojuma laikā tiek redzēts vairāk nekā vienā vietā.
Vispirms putnu 1. septembrī Bzuras upes ielejā centrālajā Polijā pamanīja Tomeks Pžibilinskis (Tomek Przybylinski). Tad tikai dažas dienas vēlāk viņa kolēģis Slaveks Vasiaks (Slawek Wasiak) nofotografēja putnu pāris km netālajos Borovas zivju dīķos. Šie divi novērojumi vēl nekādu sensāciju nevēstīja, jo Poliju šķērso daudzu Latvijas melnie stārķi un vairāki no viņiem tur uzturējušies ļoti ilgstoši.
Nākamā ziņa gan visu apgrieza ar kājām gaisā. 2017. gada 8. oktobra pēcpusdienā (ap 19:00 pēc Latvijas laika) Markus Gerbers (Marcus Gerber) no Bernes kopā ar savu mazdēlu Enriko (Enrico Gerber) devās putnos. Freiburgas kantona Auriedā (Auried) viņi pamanīja gredzenotu melnā stārķa jauno putnu un par novērojumu ziņoja Šveices gredzenošanas centram. Pagāja neilgs laiks, līdz šī ziņa (vakar) sasniedza Latviju.
Neliela sensācija šī ziņa ir tādēļ, ka 0FFU ir pirmais putns no Latvijas, kas dodas uz ziemošanas vietu, nepārprotami izmantojot rietumu migrācijas ceļu. Nevar gan teikt, ka tas būtu pilnīgi negaidīti. Kopš melno stārķu gredzenošana Latvijā tika uzsākta, viens no mērķiem bija arī konstatēt, vai mūsu putni lido tikai pa austrumu migrācijas ceļu, vai kāds tomēr dodas uz rietumiem. Kopš XX gs. 90. gadu sākuma Latvijā ir apgredzenots vairāk nekā 1200 jauno putnu un līdz šim nekādu atradumu / gredzenu nolasījumu no varbūtējā rietumu migrācijas ceļa nebija. Vistuvāk tam bija viens no raidītāju putniem – Meija, kas 2015.g. 2. oktobrī sasniedza Siščanu zivju dīķus Horvātijā. Taču tur viņu tikai dažas dienas vēlāk kāds malu mednieks nošāva un mēs tā arī neuzzinājām, vai viņa arī tālāk būtu devusies rietumu virzienā, vai bija vienkārši nomaldījusies.
Jaunajiem putniem migrācijas virziens iedzimst no kāda no vecākiem – tāpat kā acu krāsa vai tml. pazīmes, acīmredzot kāds no 0FFU vecākiem (ticamāk, ka mamma) ir ienācējs no rietumiem. Netieši to apstiprina fakts, ka arī 0FFU vecākā māsa šī gada rudenī ir novērota, dodamies tajā pašā virzienā – viņu (gredzens 0FFR) pie Pesnekas (Pößneck) Tīringā, Vācijā 7. oktobrī redzēja un nofotografēja Dīters Šmits (Dieter Schmidt). Abi šie novērojumi ir arī vēl viens pierādījums tam, ka vienas ligzdas jaunie putni, pat ja ceļo vienā virzienā, neceļo kopā. Starp abiem novērojumiem laika ziņā ir tikai viena diena, bet attālums starp novērojumu vietām pārsniedz 530 km.
Abu putnu dzimtā ligzda ir Latvijas rietumdaļā, mežā netālu no Gaviezes stacijas un bez abiem redzētajiem jaunajiem putniem ligzdā bija vēl vidējais brālis. Putni tika gredzenoti 28.jūnijā, 0FFU tad bija 46 dienas, bet 0FFR – 49 dienas veca. Tā kā Rietumeiropā putnotāju ir ļoti daudz, nevar izslēgt iespēju, ka kādu no šiem putniem pa ceļam līdz Gibraltāram redzēs vēl kādu reizi. Atliek tikai gaidīt jaunas ziņas.