Pēc mežā pavadītas vakardienas, gredzenojot vēlāko šī gada jauno putnu (attēlā putna lidspalvu mērīšana, kas ir galvenais kritērijs, nosakot vecumu), šodien atkal varu pievērsties virtuālai migrāciju vērošanai datora ekrānā. Tomēr, pirms ķerties pie putnu sasniegumu komentēšanas, laikam jāpaskaidro, kā veidojas Movebank (un ar laiku arī šajā pašā vietnē) redzamās kartes.
Par katru dienu, kad raidītājs nosūta sms, ziņa satur piecas koordinātas, kuras visas parādās kartē, savienotas ar līniju. Ja ziņa ir arī no nākamās dienas, tad līnija savieno iepriekšējās pēdējo punktu ar šodienas pirmo. Par dienu, kad sms nav, kartē neparādās nekas, un pēc tam, kad atkal ir koordināta (Upenei pēc divām dienām), līnija savieno pēdējo reģistrēto punktu ar pirmo no tās dienas, kad koordinātas ir – vienalga, vai starpā ir 1, 2, vai kaut vai 10 dienas. Putniem, kuri daudz gadās “nezonā”, tā rodas maldinošs iespaids par ļoti taisniem lidojumiem. Patiesībā to, cik taisni vai ne Upene patiešām ir lidojusi, mēs uzzināsim tikai tad, kad būs iespējams lejuplādēt pilnīgos datus no viņas raidītāja. Tiem putniem, kuriem ir lejuplādēti visi dati, kartēs šādu taiso līniju nav, jo no katras dienas ir vairāki desmiti punktu. Var salīdzināt, piemēram, Doras ceļu (kuras dati ir lejuplādēti) ar Tinces ceļu (kuras pilno datu nav, jo putns pazuda) no 2013. gada un labi redzēt atšķirību.
Tas var izdoties „pa ceļam”, kā piemēram, Lotei, kam pērn datus lejuplādēja Izraēlā. Līdz Izraēlai kartē tagad ir redzams detalizēts Lotes maršruts, pēc Izraēlas līdz pazušanai Āfrikā tikai 5-dienu punkti ar pārrāvumiem. Kates līdzšinējais maršruts nav lejuplādēts vispār ne reizi, un tā kā tas ir pirmais pilnais vienas sezonas ceļojums jaunajam putnam, tad tieši ar mērķi lejuplādēdēt šos datus neliela trīs cilvēku ekspedīcija dosies “ceļojumā pie Kates” jau pirmdien. Tas nozīmēs, ka iespējams, visu nākamo nedēļu es pats varu nebūt “zonā”, un nekādi jaunumi no manis var neparādīties.
Tagad pie šī gada. Ceļotāju panākumi ir ļoti atšķirīgi. Pēc mazas minstinšanās ceļu ir turpinājusi Upene un šovakar atrodas apmēram starp Krakovu un Katovici, jau pašos Polijas dienvidos, 819 km no dzimtās ligzdas (septiņās dienās). Tajā pašā laikā Meija, kas ligzdu atstāja jau pirms 10 dienām, ir nolidojusi apmēram pusi no šī attāluma, bet atrodas tikai mazāk kā 10 km no savas ligzdas. Pēc īslaicīgas atrādīšanās atkal uz divām dienām ir pazudusi Sarma. Šķiet, ka viņas gadījumā vairāk pie vainas varētu būt nevis zonas esamība vai ne, bet raidītāja baterijas. Sarmas ligzda ir ozolā un pamatīgā ēnā, tā ka ligzdu atstājot raidītāja baterija bija “beigusies”. Pēc divu dienu ceļošanas aizvakar tā pamodās, bet, acīmredzot, joprojām nav pietiekami uzlādēta, lai dotu signālu. Vai arī, putns tiešām ir nezonā. Atliek gaidīt. Gan vakar, gan šodien signāls ir arī no Fejas, taču viņas maršruts mazliet rada bažas (statistikas cienītājiem). Pa vakardienu un šodienu Feja ir šķērsojusi visu Lietuvu un ielidojusi Austrumprūsijā (Kaļiningradas apgabalā, Krievijā). Cerams, viņa būs sekmīgāka, kā putni iepriekšējos gados – gan Dace (2013.g.), gan Ulla (2014.g.) Austrumprūsijā arī palika. Pirmo, visticamāk apstādināja jūras ērglis, otro naktsguļas vietā apēda lapsa.
Zuze ir savā ligzdā, kur viņai vajadzētu uzturēties vēl mazākais 10, vēlams vismaz 20 dienas (viņai šodien ir 63 dienas) un viņas sagaidāmais ceļojuma sākums vēl “ieliekas” rāmjos, lai paspētu aizceļot laikā. Diemžēl to nevar teikt par vairākām citām ligzdām, kurās mazuļi ir vēl jaunāki, it īpaši par vakar gredzenoto. Pareizā vecumā, lai atstātu ligzdu, tas putnēns būs tikai ap 20. septembri, bet ir zināms, ka pieaugušie putni, kuri zina, gan kurp, gan cik ilgi jālido, ceļā dodas ap augusta vidu… Izredzes ir, maigi sakot, nelielas.